Hükümetten Derbi Açıklaması

Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nun ardından yaptığı açıklamada Galatasaray- Fenerbahçe derbisi için bilgi verdi.
Bu haber 2016-03-21 21:56:11 eklenmiş ve 817 kez görüntülenmiştir.

 Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş Galatasaray-Fenerbahçe maçının ertelenmesi hakkında kimsenin bir spekülasyon yapma hakkı olmadığını ifade etti. “Ortada son derece ciddi bir, tedbir alınması gereken istihbarat bilgileri vardı. Bunlar birbirlerini üst üste teyit ediyorlardı. Sonuç itibariyle bu adım atıldı. Derbide ortaya çıkacak bir terör eylemi çok ağır bir fatura çıkarabilirdi. Bu zor bir karardı. Ama bu kararı almamız gerekiyordu” ifadelerini kullandı.

 

 Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satırbaşları:

 

 20 Temmuzdan itibaren başlayan bu terör saldırılarının amacı Türkiye'yi içine kapatmak. Terörden yılmadan yola devam edeceğiz. Teröre alışmayacağız, birlik olacağız.

 

 Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin güvenlik gerekçesiyle iptal edilmesine de değinen Kurtulmuş, konu üzerinde spekülasyon yapılmaması gerektiğini kaydetti. Ortada son derece ciddi tedbir alınması gereken istihbarat bilgileri vardı ifadelerini kullanan Numan Kurtulmuş bu derbide ortaya çıkacak bir terör eylemi çok ağır bir fatura çıkarabilirdi. Bu zor bir karardı, ama bu kararı almak durumundaydık.

 Maç ya seyircisiz oynanacak veya iptal edilecekti ya da tehir edilecekti. Dolayısıyla bu konuyla ilgili bakanlıklar ve ilgili istihbarat birimlerinin istişarelerinden sonra alınan bir karardır. Spor kulüplerinin de içinde bulunduğu bir kararla bu derbi müsabakası, tehir edilmiş oldu. Bunun üzerinden kimsenin spekülasyon yapma hakkı olmadığını ifade etmek isterim.

 

 

 Terör Türkiye'yi tercih etmeye çalışıyor. Normal atmamız gereken adımları, yapmamız gereken işleri yapmamamızı sağlamaya çalışıyor. Bizde terörün bu irâdesine inat, şiddetin bu irâdesine inat, Hem hükümet olarak, hem kamu kurum ve kuruluşları, hem de milletin fertleri olarak atmamız gereken adımları atmaya, yapmamız gereken işlerimizi eksiksiz yapmaya devam edeceğiz.

 

 Schengen vizesinin kaldırılması için tüm hukuki düzenlemeleri nisan sonuna kadar yapacağız. Ümit ediyoruz ki yasa ve ilgili yönetmelikler düzenlendikten sonra Haziran ayında vize serbestisi safhasına geçeceğiz ve yine ümit ediyorum ki Haziran ayında vize serbestisi meselesini halletmiş olacağız. Hükümet olarak kararlılığımız, 4 Mayıs’a kadar atılması gereken 35 hukuki adımın atılmasını sağlamak. Bu yasaları Meclis'e göndermek üzere çalışmalarımızı tamamlamış bulunuyoruz.

 

 

  Toplantıda, Ayrıca, hükümetin reform paketi çerçevesinde yapması gereken işler olduğunu dile getiren Kurtulmuş şöyle devam etti " Bugün itibariyle hükümetin kuruluşunun üzerinden 3 ay geçti. Bu üç aylık süre içerisinde şunu çok net bir şekilde söylemek isterim; 64. Hükümet, hükümet programında vadetmiş olduğu vaatlerinin bugünkü göndereceğimiz birtakım yasa tasarılarıyla birlikte tamamını, yüzde yüzünü gerçekleştirmiş oluyor. Ayrıca reformlarımızın yüzde 65’i bugün parlamentoya sevk edeceğimiz tasarılarla gerçekleştirilmiş oluyor.

 

 AB ile Varılan Mülteci Anlaşması gereği 4 Nisan'dan itibaren yeni alımlar öngörülmektedir. Yunan adalarından alınan Bir Mülteci için Avrupa'ya Bir Mülteci gönderilecektir. Şu anda Avrupa Birliği rakam olarak 72 binde sıralamaktadır. Ancak Merkel'in bu konudaki açıklamalarını biliyoruz. Türkiye'de AB’ye gidecek mültecilerde en çok ihtiyaç içerisinde olanlar seçilecek. Bakıma muhtaç olanlar, ağır hastalar gibi...

 

 

 Türkiye'de 2 milyon 700 bin Suriyeli sığınmacı var. Dolayısıyla bunların hepsinin vatandaşlığı alınması gibi bir çalışmamız yok. Ancak nitelikli çalışma imkânına sahip olanlarla ilgili birtakım çalışma izinleri çıkarttık, çıkartıyoruz. Ayrıca, belki bazıları ile ilgili burada oturma izni ile ilgili çalışmalar yapılabilir” dedi.

ETİKETLER : Galatasaray-Fenerbahçe maçının ertelenmesi Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş terör saldırıları vize serbestisi Suriyeli sığınmacı Suriyeli
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Anket
Haber, Haberler, Güncel Haberler, Seri İlanlar, Firma Ekleme
© Copyright 2019 Haber İlan. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Beşiktaş
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Haberleri
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi