Fmf’li Hastaların Kısa Detayları


Bu makale 2016-02-25 15:46:07 eklenmiş ve 2269 kez görüntülenmiştir.
Mine Sevinc

 


Yaşamayı en iyi bilenlerdeniz. Aldığımız nefesin kıymetini en iyi hissedenlerdeniz. Hayatın akışında sıradan yaşamlardan biraz uzağız Bazen çok hassasız, bazen de çok kırılgan olabiliyoruz. Ama hep sevgiyle doluyuz. Her birimizin yıllarca yaşadıkları şeyler hemen hemen aynı. Kimimiz işimizi, kimimiz ailesini, kimimiz de umutlarımızı bir kenara bıraktık. Hayallerimiz vardı vazgeçtik, yerine daha güzellerini ve yine umudu ekledik. Herkesin acısı da yaşantısı da kendine göre önemli, kendince kutsal biliyorum biliyoruz da; Kimsenin acısını küçümsemiyoruz. Aksine çok duyarlıyız.

 

Yıllarca sebepsiz ağrılar, doktor doktor, hastane hastane gezmeler. Sonuç yok. Bazen diyorum ki delirmemek içten değilmiş. İlk önce ailemiz inanmayı bıraktı, sonra öğretmenlerimiz, arkadaşlarımız, patronlarımız, eşimiz, dostumuz. En yakınlarımız ötelemeye hatta hastalık hastası demeyi bile ihmal etmediler. Sürekli kendimizi anlatma çabası içerisinde olduk. Hasta olduğumuzu kabullendirme çabası en acısı da bu. Hastaneye gidiyorsunuz acıdan kıvranarak testler, tahliller doktor bir şeyiniz yok, her şey normal diyerek size teselli olsun diye serum takar ve evin yolunda imalı gözler üzerinizde olur. Kim bilir karşımızdaki neler neler diyor içinden. Tahmini zor değildir aslında.

 

Yıllar geçmiştir ve yine kıvranarak acil koridorlarına yolumuz düşmüştür ki!.. bir mucize teşhis konur. Çok basit bir kan tahliliyle. Sonuç FMF. Oh bee dersin, dünyalar bizimdir artık, yıllar boyu yaşadığımız sıkıntının adı nihayet konmuştur. Tedavi. Kolsisin. Reçete yazılır ve doktor ömür boyu Kolsişin’i kullanacaksın der gönderir. Sonrası bizler de başlar soru işaretleri. Hemen otur internetin başına FMF nedir? araştırır ve öğrenme yolunda ilerleriz.

 

Karşımıza bizim gibi aynı sıkıntıları aynı dertleri yaşayan binlerce kişi çıkar ve artık bize inanan kişilerle birlikte olduğumuz için çok şanslıyızdır. Artık bizleri anlayan kocaman bir ailemiz vardır. Ortak dertlerimizin ortak derman dostlukları, bazen kardeş, bazen kardeşten de öte Can oluruz. Kader birleştirir yollarımızı. Atak geldiğinde acıdan ölürüz ve duadan başka tesellimiz yoktur. Atak bitiminde yeniden doğar, kaybettiğimiz zamanı telafi ederek yaşarız. Tevekkül eder devam ederiz hep birlikte. Belki de o yüzden çok hayata bağlıyız. Bazı hastalıklar gelip geçicidir. Bizlerse bize miras bırakılan FMF’ i çocuklarımıza ve torunlarımıza bırakacağımızı bilmenin yükünü taşırız. Biraz da bu yüzdendir hassas oluşumuz. . Giderek azalan değil giderek büyüyen bir Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) ailesi oluyoruz.  Hayatımızda güzel şeylerin olmasını ve genetik hastalıklarda daha kapsamlı çalışmalar yapılmasını diliyoruz. Tüm FMF Dostlarına Sevgiyle.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Behcet ve Ailevi Akdeniz Ateşi Hastaları Dernegi
Ferhat 2016-02-27 17:58:09
Geçmişl Olsun Mine Hanım Bu Makalenizde Bizlerin Fmf Hastalarının Yasadıklarını Sıkıntılarını Çok Güzel Dile Getirmişsiniz Yüreginize Saglık Kaleminize Saglık.Yeni Makalelerinizi Merakla Bekliyoruz İnşaallah www.behader.org olarak Hem Fmf Hem Behçet Hastalığını Tüm Türkiyeye Tanıtacağız Sizler Sayesinde Tekrardan Tesekkür Eder Bu Güzel Makalelerinizin Devamını Dileriz.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Anket
Haber, Haberler, Güncel Haberler, Seri İlanlar, Firma Ekleme
© Copyright 2019 Haber İlan. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Beşiktaş
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Haberleri
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi